МЕНЮ


10 травень 2019 - 16:35

Спасибі, що живий!


Саме такими словами зустрічали матері, дружини, діти і дорослі своїх синів, чоловіків, братів із війни у далекому 1945 році. Ніхто не дивився, скільки медалей чи орденів у нього на гімнастерці, скільки зірок на погонах. Аби руки і ноги цілі були! Бо переможцям почивати на лаврах не було коли. Треба відбудовувати хати, відбудовувати заводи і ферми, міста і села.

Батько нашого фотокореспондента Олександра Шулешка Іван Іванович Шулешко (на фото вгорі) закінчив війну сімнадцятирічним у Кенігсберзі. На грудях – медаль «За відвагу!». Ще одна бойова нагорода – орден Червоної Зірки – за визволення польського міста Гдиня «наздогнала» молодого бійця вже у 1947-му. Синові, як й іншим не любив розповідати про війну. Як і одягати ювілейні медалі, які посипалися на ветеранів через 20 – 30 років по війні. На паради теж не ходив. А зустрічався із бойовими побратимами, пили по 150 за загиблих товаришів – і до роботи.

Брат Івана Івановича Олександр Іванович Шулешко закінчив війну в Берліні. На груповому фото (крайній справа) теж бойових нагород не густо у бійців і командирів. Це пізніше, у 70-80-90-і роки минулого століття, на піджаках визволителів появилися іконостаси у три ряди, а то й більше. Мабуть, приклад Леоніда Ілліча виявився дуже інфекційним.

Як ставитися до такої масової роздачі нагород у пост-поствоєнні часи – не знаю. Влада роздавала медалі й ордени, бо реалізовувала свої ідеологічні завдання, тримала під контролем міцний прошарок колишніх фронтовиків, переважно комуністів, бачачи в них опору системи. Прості, не обтяжені владою і посадами фронтовики брали ці нагороди. Бо давали. Головне – щоб все у міру, цивілізовано і гідно! Та не завжди вдається. То присвоїти перемогу у Другій світовій північному сусіду закортіло. (А де ж тоді оці хлопці у 1945-му свої нагороди здобували?). То «побєдобєсіє» з усіма «бєссмєртнимі полкамі» на марші. А де ж були ці «бєссмєртні полки» у 45-му, 47-му, 53-му, зрештою, у 1962-му, коли зявилися на світ і я, і син фронтовика Олександр Шулешко?

А от старший брат із родини Шулешків – уродженець Лелеківки, до війни працівник “Червоної зірки» – старшина Микола Іванович Шулешко бойових нагород не мав. Загинув у липні 1941 року, захищаючи батьківщину від гітлерівського нападу. Нащадки пам’ятають!

Сергій ЗАПОРОЖАНДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36109 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua