МЕНЮ


1 червень 2012 - 15:42

Трамвай - перший електротранспорт нашого міста


Відкрили головну лінію Єлисаветградської міської залізниці (ЄМЗ) 13 липня 1877 року – за п’ять років після того, як був пущений київський трамвай – перший в Російській імперії.

Новий електричний транспорт був збудований за десять місяців місцевою компанією “Єлисаветградське електричне товариство” на чолі з Л.Бродським.

В 1900-і роки будується ще одна лінія – Беспопівсько-Кущівська, що перетинала перший маршрут під прямим кутом по вулиці Гоголя. Ця лінія зв’язала робітничу околицю Кущівку з промисловими підприємствами Ельворті, Яскульського, Шкловського.

Загальна довжина всіх єлисаветградських трамвайних ліній тоді становила 9,7 кілометра, і на 1901 рік було два десятки моторних, 5 причіпних вагонів, дві причіпні платформи. Лінії мали одну колію, тому біля кавалерійського училища, держбанку, окружного суду було влаштовано роз’їзди. На Великій Перспективній знаходились депо та електростанція.

У 1930-і роки ще одна трамвайна лінія з’єднала робітничу околицю Новомиколаївку з підприємствами, навчальними закладами та центром міста.

На жаль, в 1941 році при відступі радянські військові підірвали трамвайну електростанцію, а фашисти в кінці 1943 року знищили обладнання міської залізниці. Після війни відновлення трамвайного руху вважали недоцільним, з 1967 р. в місті з’явився тролейбус.

Наше креативне місто має свою історію, свій характер, своє обличчя. Воно здавна славилось меценатами, котрі все робили для розвитку краю. Тож звертаюсь до влади, сучасних благодійників з пропозицією повернути цю історичну родзинку – електричний трамвай у вигляді туристичного.

Анатолій МАРШАНІН,
завідувач науково-освітнього відділу Кіровоградського обласного краєзнавчого музеюДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38789 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua