МЕНЮ


6 липень 2021 - 14:53

Тридцять мистецьких кроків музею Осмьоркіна
Чарівний, величний, навіть дещо загадковий будинок, схожий на казковий терем, розташований на вулиці Архітектора Паученка у Кропивницькому, завжди викликав у перехожих цікавість. Адже його вишукана архітектурна оздоба вже надто вирізнялася з-поміж непоказних сусідніх приватних будиночків. І ось червневого 21 дня 1994 року красиві двері овіяної легендами та міфами споруди було урочисто відкрито для відвідувачів.

Так, саме для них, для відвідувачів, гостинно відчинився художньо-меморіальний музей відомого художника і педагога Олександра Осмьоркіна. Цій події передували довгих дев’ять років ремонтно-реставраційних робіт, які почалися ще в радянсько-партійну епоху, а завершувалися вже у буремні 90-і, коли ламалися стереотипи, змінювалися пріоритети, але, завдячуючи здоровому глузду тодішнього міського керівництва, незважаючи на фінансові негаразди та виниклі міждержавні кордони, все ж були віднайдені кошти на відкриття музею.

Аналізуючи роботу музею, можна сміливо заявити, що становлення і розвиток художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна відбувається разом з державою. Бо саме за роки незалежності України культурно-просвітницька діяльність музею наповнилась успіхами та художніми здобутками. Тож означимо цих символічних тридцять мистецьких кроків музею, які фактично вже стали не просто віхами в житті міста, а історією України.1992 – урочисте відзначення сторіччя Олександра Осмьоркіна, згідно з рішенням виконавчої влади присвоєння імені талановитого художника і педагога міській дитячій художній школі та назві вулиці в одному з мікрорайонів міста.

1994 – урочисте відкриття експозиції художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна в будинку, який є пам’яткою історії, містобудування та архітектури, зведеному у 1899 році за власним проєктом відомого архітектора Якова Паученка, і де провів свої дитячі та юнацькі роки його племінник, що став професором живопису. Презентація рекламного буклету «Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна» до дня народження художника.

1995 – унікальна тематична виставка «Художник і тоталітарний режим» до дня народження Олександра Осмьоркіна, в основі якої етюди до однієї картини, що стала причиною драматичних подій в житті художника, під час презентації якої були задіяні не лише візуальні експонати, а й з допомогою звуків, освітлення та інших театральних засобів відтворено атмосферність того часу кінця 1940-х – початку 1950-х років.

1996 – вперше представлення оригінальних документів, фотокарток та архітектурних ескізів з музейного зібрання на виставці «Художник архітектури Яків Паученко», присвяченій 130-річчю з дня народження єлисаветградського зодчого, який є одним із творців архітектурного обличчя історичного центру сучасного міста Кропивницького. Презентація виставки живописних творів кіровоградських художників «Барви степу» в Посольстві України в Російській Федерації в Москві. Започаткування мистецького проєкту «Галерея дитячого мистецтва», метою якого є презентація виставок дитячої творчості, популяризація кращих творів юних художників, залучення дітей до занять образотворчим мистецтвом і створення колекції «Дитяча творчість».

1997 – презентація персональної виставки графічних творів хорватського художника Івана Лацковича за участі Надзвичайного і Повноважного посла Республіки Хорватія Джуро Відмаровича.

1998 – згідно із заповітом вдови художника Надії Георгіївни Осмьоркіної, ініціатора створення музею та одного з авторів проєкту реконструкції меморіального будинку, музей отримав живописні та графічні твори художника, його архів та особисті речі, у тому числі предмети творчої праці з майстерні – мольберт, палітру, етюдник, натюрмортний фонд. Історія перевезення творчої спадщини митця через російсько-український кордон заслуговує на окрему статтю, бо відбувалося все, як «по лезу ножа».

1999 – презентація художньої виставки «Репресовані полотна» із Спецфонду Національного художнього музею України, яка стала проявом духовного відродження нації, однією з ознак якого є повернення із забуття імен видатних українських митців – жертв радянського тоталітаризму.

2001 – Презентація тематичної виставки та буклету «Місто Якова Паученка» з нагоди відзначення 135-річчя з дня народження архітектора до Дня міста.

2002 – презентація поштового художнього конверту «Олександр Осмьоркін. 1892-1953», випущеного «Укрпоштою» з нагоди 110-річчя з дня народження художника за поданням музею.

2005 – урочистості з нагоди нагородження перших лауреатів обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна – народного художника України Михайла Надєждіна, заслуженого художника України Анатолія Янєва та заслуженого журналіста України Броніслава Куманського.

2006 – проведення спецпогашення штемпелем Першого дня поштового художнього конверту «Яків Паученко. 1866-1914», випущеного «Укрпоштою» до 140-річчя від дня народження архітектора за поданням музею.

2007 – презентація тематичного буклету «Життя художника в світлинах», присвяченого 115-річчю з дня народження Олександра Осмьоркіна.

2010 – започаткування випуску серій сувенірних календарів з зображенням репродукцій творів Олександра Осмьоркіна з музейної колекції та будівлі музею, які нині є предметом колекціонування.

2011 – презентація виставки авторських фото заслуженого журналіста України Ігоря Демчука «Зупинись і замилуйся», присвяченої 145-річчю з дня народження Якова Паученка. Презентація мультимедійного диску «Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна», присвяченого 25-річчю створення музею.

2012 – започаткування науково-просвітницького проєкту «Мистецтвознавчі читання до дня народження Олександра Осмьоркіна» з нагоди відзначення 120-річного ювілею митця.

2013 – започаткування мистецького проєкту серії художніх виставок «Лауреати обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна».

2014 – 2018 – проведення мистецького проєкту серії фотовиставок до Дня міста «На перехресті вулиць Єлисаветграда - Кіровограда», результатом якого став випуск видавництвом «Імекс-ЛТД» в рамках програми Кропивницької міської ради розвитку культури і туризму презентаційного фотоальбому «Місто о п’яти іменах. На перехресті стилів та епох. Архітектурні образи міста Кропивницького у фотооб’єктиві Ігоря Демчука».

2015 – започаткування мистецьких проєктів: «В майстерні художника», який має на меті популяризацію творчості українських митців і передбачає влаштування персональних виставок та видання каталогів з інтерв’ю - роздумами художників про мистецтво та життя, репродукціями творів, які яскраво відображають їхні творчі пошуки, та «Нова генерація» до Дня молоді для виявлення серед студентської художньої молоді яскравих талановитих особистостей в сучасному образотворчому мистецтві України.

2016 – урочистості з нагоди відзначення 160-річчя з дня народження архітектора Якова Паученка, презентація каталогу «Художник архітектури Яків Паученко» та згідно з розпорядженням міського голови за поданням музею і Кіровоградської обласної організації Національної Спіли архітекторів України перейменування вулиці, на якій розташований музей в меморіальному будинку, на вулицю Архітектора Паученка. Започаткування щорічного художнього конкурсу «Молодіжна палітра» імені Леоніда Бондаря до Міжнародного дня захисту дітей.

2017 – презентація виставки творів українських художників - учасників «Художнього пленеру - 2017» - спільного арт-проєкту музею та галереї «Єлисаветград», присвяченого 125-річчю з дня народження Олександра Осмьоркіна. Презентація тематичного буклету «Палітра майстра живопису Олександра Осмьоркіна» до 125-річчя з дня народження.

2019 – започаткування мистецького проєкту серії художніх виставок «Лауреати обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка». Презентація виставки графічних творів сучасних українських художників в рамках Всеукраїнського культурно-мистецького проєкту «Мальовнича Україна», організованого Міністерством культури України спільно з Національною Спілкою художників України.

2020 – започаткування мистецького проєкту серії фотовиставок до Дня міста «Місто Кропивницький у фотооб’єктиві», метою якого є популяризація творчості кропивницьких фотографів, більшість з яких є лауреатами мистецьких премій – обласної журналістської премії в номінації «фотожурналістика» та міської премії фотохудожників імені Василя Ковпака. Проведення Першого Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, учасниками якого стали 55 митців з різних регіонів України.

І це далеко не повний перелік арт-проєктів музею. Шанувальникам образотворчого мистецтва добре відомі культурно-мистецькі акції до Міжнародного дня музеїв: «Музейні гостини» та «Художні студії», унікальні виставки із циклу «Таємниці музейного зібрання». Популярною є і «Музична вітальня», в якій співали народні артисти України Ніна Матвієнко та Дмитро Гнатюк, звучала скрипка народного артиста України Богодара Которовича та хоровий спів під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Юрія Любовича, а ще численні виступи фольклорних та дитячих колективів. Старовинний меморіальний рояль і нині чарує своїми звуками у виконанні професійних та юних музикантів.

Гідно музей проходить і випробування карантином, а основним мистецьким аргументом на цей виклик часу є музейний тримовний вебсайт з численними тематичними розділами. Про затребуваність музею у віртуальному форматі свідчать статистичні звіти використання серверу, за якими активними користувачами є не лише європейські країни, а й США, Канада, Японія, Китай, Нова Зеландія, країни Азії та Африки.

Зрештою, колектив музею за високий професіоналізм, активну виставкову діяльність, успіхи у пропаганді образотворчого мистецтва неодноразово нагороджувався подяками та грамотами Кропивницької міської ради, Кіровоградської обласної державної адміністрації, Національної спілки художників України, а в 2001 та 2012 роках був відзначений представленням на міській дошці Пошани як «Кращий колектив закладу культури». Музей є постійним учасником загальноукраїнських видавничих проєктів з розвитку туризму в Україні «Україна туристична. Провідні підприємства, особистості» (2007), «Знайомтеся – Україна. Туристичні стежки» (2012).

Ось так крокує художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна мистецькою нивою в незалежній Україні, презентуючи справжню образотворчість, яка наповнює високими почуттями і спонукає до світлих думок та повноцінного людського буття.

Віта ЧЕРНОВА,
директор художньо-меморіального
музею О.ОсмьоркінаДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.3648 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua