МЕНЮ


5 жовтень 2018 - 10:58

Учителю – від нащадків


З нагоди сторіччя видатного педагога-земляка, письменника й публіциста Василя Сухомлинського (28 вересня 1918 року – 2 вересня 1970 року) на фасаді комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» другого жовтня відбулося врочисте відкриття меморіальної дошки знаному у світах Учителеві.
На відкриття дошки, не зважаючи на похмуру погоду й дощ, разом з багатьма педагогами прийшли автор меморіальної дошки, відомий кропивницький скульптор член Національної спілки художників України Віктор Френчко, голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко, голова облради Олександр Чорноіваненко, директор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Людмила Корецька та інші посадовці.
– Василь Олександрович – людина непростої долі. Саме він показав приклад, як боротися з труднощами і на своєму робочому місці робити все для того, щоб світ ставав кращим, – зазначив голова облдержадміністрації під час відкриття меморіальної дошки. – Ми зробимо все для того, щоб дізнатися про нашого видатного земляка якомога більше. Він був не тільки вчителем, він був великою людиною…
Слід зазначити, що сторіччя відомого педагога-земляка в Кропивницькому відзначили не лише відкриттям пам’ятної дошки, а й проведенням Х Міжнародної науково-практичної конференції та ХХV Всеукраїнських педагогічних читань «Творча спадщина Василя Сухомлинського у вітчизняному та міжнародному вимірах».
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА7 жовтень 2018 - 17:17
Visitor (вст)

Що це за діалект - "врочистий"? Як казала моя баба: "Ти вроки вивчила?"

8 жовтень 2018 - 16:57
Юрій (вст)

Врочистий -- те саме, що урочистий. В українській діє правило милозвучності. От згідно з ним у цьому тексті й написано "врочистий", бо попереднє слово закінчується на голосний звук (відбулося). Якби попереднє слово закінчувалося на приголосний звук, то було б слово "урочистий".

9 жовтень 2018 - 18:44
Visitor (вст)

Відбувається чергування префіксів чи прийменників. "У" в слові "урочистий" - префікс? А в слові "урок"?

9 жовтень 2018 - 19:31
Юрій Лісниченко (вст)

Це не префікс, Просто в українській мові в низці слів можливе чергування звуків "у" -- "в" на початку слова (урочистий -- врочистий, учитель -- вчитель, учити -- вчити). Слово "урок" до таких слів не належить. А слова "уроки" і "вроки" мають різне значення, тому чергування "у" з "в" у них не відбувається.

9 жовтень 2018 - 19:49
Юрій Лісниченко (вст)

Хоча ні, слово "уроки" і його варіант "вроки" -- це наслання хвороби поглядом. Друге значення слова "уроки" пов'язане переважно з навчанням. А от у слова "урок" (пов'язане переважно з навчанням) його "побратим" "врок" (слово, пов'язане з навчанням) є етнографізмом.

9 жовтень 2018 - 19:53
Юрій Лісниченко (вст)

Уточнення: заплутатися можна із цими "уроками" і "вроками") Якщо ми хочемо сказати про процес навчання українською літературною мовою, то для цього є одне слово -- "уроки".

10 жовтень 2018 - 17:07
Visitor (вст)

Щодо "уроку" ваша правда. і все-таки чергування "в" і "у" відбувається, якшо це префікс чи прийменник. Тому вживання слова "врочистий" виглядає не як дотримання правил милозвучності, а як намагання бути оригінальним.

10 жовтень 2018 - 18:48
Юрій Лісниченко (вст)

А що тут оригінального? Звичайне чергування звуків, і про це в 11-томному Словнику української мови сказано так: УРОЧИ

10 жовтень 2018 - 18:48
Юрій Лісниченко (вст)

УРОЧИ

10 жовтень 2018 - 18:49
Юрій Лісниченко (вст)

Урочистий (врочистий), а, е.

14 жовтень 2018 - 18:43
Visitor (вст)

Прочитайте уважно приклади, наведені в статті "УРОЧИСТИЙ (ВРОЧИСТИЙ)" згаданого Вами словника, і ви зрозумієте, що перший варіант вживається незалежно від того, яка літера передує цьому слову. Письменники, які стали класиками, надавали перевагу слову "урочистий". З того, що воно в статті наведене першим, випливає, що воно є більш уживаним, так би мовити, традиційним. А от із словами "униз" та "вниз" - усе навпаки. Тут друге слово є більш уживаним.

15 жовтень 2018 - 10:16
Юрій Лісниченко (вст)

Немає більш чи менш уживаного слова у випадку чергування звуків. В українськй мові чергуються як прийменники "у", "В", так і префікси "у-", "в-" чи початкові звуки кореня. "У" вживається для того, щоб уникнути збігу приголосних, важких для вимови, "в" для того, щоб уникнути збігу приголосних. Приклади: бачив уві сні; бачила вві сні; мусив утікати; треба втікати."У" із "в" не чергуються у словах, які вждиваються тільки з "в" чи тільки з "у, у власних назвах і словах іншомовного походження (хоча Улас -- Влас).

15 жовтень 2018 - 10:18
Юрій Лісниченко (вст)

"В" вживають для того, щоб уникнути збігу голосних.

18 жовтень 2018 - 19:46
Visitor (вст)

Про чергування початкових слів кореня - це Ви самі вигадали?

19 жовтень 2018 - 08:17
Юрій (вст)

Про це сказано в підручниках з української мови. Зараз під рукою нічого немає. Пізніше напишу, в якому чи в яких це написано.

21 жовтень 2018 - 13:02
Юрій Лісниченко (вст)

Почитайте хоча б навчальний посібник "Репетитор (як навчитися грамотно писати)". Автор -- С. Л. Ковтюх. Гадаю, що він має бути в бібліотеці філфаку ЦДПУ ім. В. Виниченка.

22 жовтень 2018 - 09:41
Visitor (вст)

Запевняєте, що там написано про чергування початкових "в", "у" в коренях? Наведіть, якщо не важко, приклади такого чергування.

22 жовтень 2018 - 16:36
Юрій (вст)

Вдаваний -- удаваний, взутися -- узутися, вчора -- учора, вже -- уже.

28 жовтень 2018 - 13:32
Visitor (вст)

Все правильно. Але не варто догматично слідувати правилам, які вигадали мовознавці. Бо тоді будемо писати казна-що, на зразок "вшпиталили", це слово й не вимовиш. До того ж, не випадково що в 11-томному словнику слово "урочистий" значиться як реєстрове, а "врочистий" як його фонетичний варіант. Зате слово "униз" там значиться фонетичним варіантом реєстрового слова "вниз". На щастя, Леся Українка та інші класики нічого не знали про "правила милозвучності", яких ви дотримуєтеся. Свідчення цьому - приклади вживання слова "урочистий" в згаданому словнику. І їхня мова жива і яскрава.

28 жовтень 2018 - 15:40
Юрій Лісниченко (вст)

Українська мова жива і яскрава ще й тому, що в ній діє правило милозвучності, яке стосується багатьох звуків, а не лише "в" й "у". Як сказано в одному з текстів, "звуки в словах та реченнях організовуються так, щоб їх було легко вимовляти і щоб вони були розбірливі для того, хто слухає. Це одна з найважливіших умов милозвучності мови".

Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.41027 сек. / запитів: 8 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua