МЕНЮ


5 квiтень 2019 - 10:23

Українська героїчна персоналія в музеї Осмьоркіна


Майже півтори сотні мініатюр із серій «Українське козацтво», «Військо Запорозьке», «Характерники», «Україночки», «Янголи-охоронці» та «Історична портретна галерея», створених у 2000–2019 роках, презентовано в Кропивницькому, в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна, на персональній виставці відомого майстра малої пластики Володимира Крутоуса, якому нині виповнилося п’ятдесят. Звідси й оригінальна назва вернісажу – «Мені!».

Володимир Крутоус народився у нашому місті 28 березня 1969 року. За фахом – інженер-електромеханік, за професією – тележурналіст, а за покликанням – митець. Його дитячі передачі «Кукарача», «12 балів», «Засинайко» на обласному телебаченні завжди захоплювали не лише малечу, а й дорослих, нині ж він разом зі своєю колежанкою Наталією Устименко керує дитячою кіно-, телестудією «Ку-раж». І весь цей час за будь-якої можливості займається перетворенням з допомогою складаного ножика, фарб та власних творчих новацій шматочків пінопласту та гілочок і корінців дерев на вишукані витвори мініатюрного мистецтва, оживляючи сторінки історії.

Він створив понад тисячу робіт, майстерно втіливши образи українського лицарства, починаючи з давніх слов’ян та закінчуючи вояками УНР, солдатів армій Польщі, Туреччини, Франції , герої православного, католицького та протестантського духовенства, які знайшли свій дім у багатьох приватних колекціях в Україні, Данії, Канаді, Німеччині, Норвегії, Польщі, Росії, США. Митець веде активну виставкову діяльність. Але експозиція сучасної виставки в музеї Олександра Осмьоркіна особлива. Головні її герої – козаки, яких, за словами майстра, дуже полюбляв його батько, передавши це захоплення Володимиру.

Вдивляєшся у фігури воїнів, можновладців та простолюдинів, що завдяки творчій праці Володимира Крутоуса заповнили простір музейних виставкових вітрин, й на згадку приходять слова Тараса Шевченка з вірша «Іван Підкова»:

«Було колись – в Україні

Ревіли гармати.

Було колись – запорожці

вміли панувати …»

У всій величі перед нами з’являються постаті гетьманів Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Петра Калнишевського, великого просвітника, захисника свободи віри та ремісничих вольностей, творця першої української академії – Петра Могили, образи простих козаків війська Запорозького. Це про них Микола Гоголь в героїчному епосі «Тарас Бульба» писав: «Ціла нація, терпіння якої дійшло до краю, піднялася на помсту за свої потоптані права….» З рушницями й пістолями, шаблями й мушкетами виступають вони, неначе витанцьовуючи гопака на роздратування ворогу. Козак-характерник, що приручив вовка, і молодий сокольничий, стрілець у засідці й гарматник, який хвацько несе на плечі маленьку гармату – всі вони провідники історії і в той же час сучасності. Бо й нині гримлять гармати, а солдати такі ж молоді хлопці, як і ті, хто протягом минулих століть боронили волю та свободу, виборюючи незалежність України. А які яскраві жіночі образи берегинь родинного вогнища, що у разі нападу ворога можуть стати на захист, вправно користуючись бойовою зброєю, як робили це дружини козацьких полковників Семена Палія та Івана Нечая, чи славетна Глашка Гулевачівна (Єлизавета Гулевич), ще одна з засновниць Київського братства, що віддала свої землі для майбутньої академії Петра Могили, або героїня – отаманка народного переказу «Могила Настина», образ якої доніс до нас запис Дмитра Яворницького, як це відбувається і нині в неоголошеній війні за збереження та відновлення цілісності нашої держави. Можуть бути жінки й шаленими відьмами, й чарівницями, як рішуча Маруся Чурай, щоб не втратити власної гідності та відстояти справедливість.

Природною теплотою приваблювали на відкритті виставки фігурки, виконані з дерева. Липа, клен, груша, черешня – особливості їх фактури та кольору заворожують майстра, і цю дивовижу єства він дарує нам, залишаючи дерево непокритим барвниками, зазначаючи, що робить він це принципово. Цікавим доповненням виставки стали кольорові фото Володимира Крутоуса різних років, що презентують його на виставках декоративного мистецтва та під час роботи на телебаченні, а також інсталяція «Майстерня митця» з предметів творчої праці та інших матеріалів, які використовує під час створення мініатюр. Зазначу, твори, презентовані на виставці, виготовлені в єдиному примірнику в масштабі 1:23. При їх створенні майстер вивчав багато історичних документальних матеріалів, не даремно ж він є членом Українського геральдичного товариства.

Презентація виставки проходила урочисто і тепло. Своєрідним сюрпризом для всіх став показ відеосюжетів про творче захоплення Володимира Крутоуса, які у свій час демонструвалися не лише на обласному, а й на всеукраїнських телеканалах. Музей Осмьоркіна також приготував ювіляру особливий дарунок – відеопрезентацію про його творчість, музичним лейтмотивом якої став знаменитий «Запорозький марш», написаний бандуристом Євгеном Адамцевичем й уперше публічно виконаний ним також п’ятдесятиліття тому, у 1969 році на концерті в Київському оперному театрі імені Тараса Шевченка, а нині відомий нам в обробці та оркестровці диригента Державного оркестру народних інструментів Віктора Гуцола.

А ще з ювілеєм і відкриттям персональної виставки Володимира Крутоуса вітали голова обласного відділення Українського геральдичного товариства заслужений архітектор України Віталій Кривенко, координатор обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України заслужений майстер народної творчості України Олександра Пренко, провідний методист декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва обласного центру народної творчості Наталія Демехова. Вітання звучали від міського управління культури і туризму, колективу обласного художнього музею, колег-журна- лістів, митців та юних пошановувачів.

Андрій НАДЄЖДІН, заслужений художник України, провідний науковий співробітник художньо-меморіального музею О.ОсмьоркінаДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.399 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua