МЕНЮ


10 травень 2019 - 13:10

Війна змінила долю й загартувала характер


Зовсім скоро, 29 травня, кропивничанинові Федорові Стойку виповниться 95 років. У юні роки йому випали важкі випробування – перебування в окупації, примусове вивезення на роботу до Німеччини й участь у бойових діях Другої світової війни.

Федір Сергійович має чимало нагород за проявлену під час війни мужність, серед яких – орден Вітчизняної війни II ступеня, медалі «За відвагу», «За взяття Берліна», «За перемогу над Німеччиною», а також багато ювілейних відзнак.

Народився він у селі Канежі Новомиргородського району, деякий час мешкав із батьками і навчався у школі в місті Макіївці, а 1937 року став жителем нашого міста. Закінчивши 1941 року десять класів кіровоградської п’ятої школи, разом з товаришем надіслав документи на вступ до морехідного училища в Миколаєві. Та не судилося юнакам стати моряками, бо 22 червня 1941 року розпочалася німецько-радянська війна, а вже на початку серпня тодішній Кіровоград окупували німецькі війська.

– Одразу після початку окупації разом з іншими хлопцями потрапив на роботу в колишній колгосп на Новоолексіївці, – згадує ветеран війни і праці. – А 1942 року мене насильно вивезли до Німеччини, де майже три роки працював на заводах. Після звільнення радянською армією разом з іншими остарбайтерами був мобілізований до війська і брав участь у німецько-радянській війні з початку 1945 року у складі 143-ї стрілецької дивізії I Білоруського фронту, яка, зокрема, вела бої і за взяття Берліна. Із цього мобілізованого поповнення дуже багато людей загинуло у важких боях, до кінця війни дожили одиниці. А я шостого травня зазнав поранення й потрапив до госпіталю, вийшовши з якого продовжував служити в Німеччині до 1946 року, коли нашу військову частину перекинули на Далекий Схід. Наступного ж року демобілізувався й цілий місяць добирався додому – до Кіровограда…

За стільки днів і тижнів дороги учорашній солдат мав час на те, щоб поміркувати над тим, що ж йому далі робити після завершення військової служби. Уже вдома зустрів своїх однокласників, один з яких запропонував йому поїхати вступати до Львівського державного медичного інституту на фармацевтичний факультет. Федір Стойко пристав на пропозицію й став студентом цього медінституту, який закінчив 1951 року з відзнакою. В інституті не лише здобув фах, а й зустрів свою майбутню дружину Людмилу Іванівну, з якою прожив багато років та виростив із нею двох синів.

– Після закінчення медінституту я потрапив за направленням до Сталінградської області, де працював завідувачем контрольно-аналітичної лабораторії Михайлівської міжрайконтори обласного аптекоуправління, а 1953 року ми разом з дружиною приїхали до Кіровограда, – продовжує Федір Сергійович. – Уже вдома пройшов шлях від старшого товарознавця торгового відділу обласного аптекоуправління до керівника аптечної служби Кіровоградської області. А між цими посадами працював завідувачем галено-фасувальної лабораторії, обласного аптечного складу та аптеки № 2, заступником начальника обласного аптекоуправління. На посаді керівника обласного аптекоуправління перебував понад одинадцять років, за які було проведено велику роботу зі зміцнення та розвитку аптечної мережі області. Варто сказати, що в ті роки кожна аптека, навіть невелика сільська, не лише продавала, а й виготовляла ліки для хворих за рецептами і для лікувальних установ. Тому їх штати були великі й навантаження теж чималі. Та фармацевти справлялися з ними, а 1982 року наше обласне аптекоуправління посіло перше місце у всесоюзному змаганні аптекоуправлінь із врученням перехідного Червоного прапора Міністерства охорони здоров’я СРСР і Центрального комітету профспілки медпрацівників, що було великим досягненням…

За вагомий внесок у відбудову народного господарства й розвиток в області аптечної справи Федір Сергійович нагороджений орденом «Знак пошани», має звання «Відмінник охорони здоров’я СРСР» та «Заслужений працівник охорони здоров’я України». Його неодноразово обирали депутатом Кіровської районної в місті Кіровограді ради. Уже давно перебуваючи на заслуженому відпочинку, Федір Стойко, наскільки є можливість, і зараз бере участь у патріотичному вихованні молоді, зустрічаючись зі школярами та студентами та ділячись із ними своїми спогадами про війну. Раніше чоловік очолював первинну організацію ветеранів підприємства «Ліки Кіровоградщини», а зараз входить до складу ради міської організації ветеранів України.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олександра ШУЛЕШКАДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37263 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua