МЕНЮ


1 серпень 2014 - 12:47

Вірусні гепатити: непомітна епідемія


В Україні гепатитами В або С інфіковано близько трьох відсотків населення – і це лише офіційна статистика, реально рівень захворюваності, кажуть фахівці, як мінімум, удвічі вищий. У Кіровоградській області на обліку у лікарів-інфекціоністів перебувають 1145 хворих. При цьому щомісячно працівники різних лабораторій області виявляють до 2 – 3 тисячі позитивних результатів на маркери вірусних гепатитів С і В, але тільки 20 відсотків хворих після отримання результату звертаються до медиків, щоб пройти лікування.

Скринінгові обстеження пацієнтів на маркери вірусних гепатитів С і В дають змогу виявити хворобу на ранніх стадіях ураження печінки, провести необхідне лікування та зберегти хворому життя.

Про це, а також про те, як запобігти захворюванню, як виявити його на ранній стадії та як лікувати, "ВГ" розповіла лікар-інфекціоніст, заступник головного лікаря з медичної частини КЗ "Поліклінічне об’єднання м. Кіровограда" міський позаштатний спеціаліст з амбулаторно-поліклінічної допомоги Олена Чавикіна.

За словами Олени Чавикіної, до теперішнього часу добре вивчено сім вірусів гепатиту, в яких є одна спільна властивість – схильність до ураження клітин печінки. Джерелом інфекції є тільки людина.

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха)

Це гостре інфекційне захворювання, яке передається від людини до людини (після контакту з хворим) через воду та продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки внаслідок недотримання правил особистої гігієни. Період від зараження до перших ознак хвороби (інкубаційний) становить 3 – 4 тижні. У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 0 С протягом перших 2 – 3 днів, ломотою в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерними є блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можливе свербіння шкіри.

Після перенесеного захворювання формується стійкий, доволі тривалий імунітет.

Загострення та рецидиви спостерігаються у 2,5 відсотка хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов’язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливі ускладнення з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки. Для вірусного гепатиту А характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).

Аби уникнути захворювання на гепатит А, потрібно використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (кип’ятити не менше 10 хвилин, дати відстоятися). Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з невідомих джерел водопостачання. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі потрібно мати із собою запас питної води (краще бутильованої). Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування вбиральні. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання слід терміново звернутись до лікаря.

Вірусний гепатит В

Гепатит В – інфекційна хвороба із гострим або хронічним перебігом.

Зараження вірусом гепатиту В може відбутися через кров, причому через надзвичайно малу дозу. Також вірус гепатиту В може передаватися статевим шляхом, при ін’єкціях нестерильними шприцами в наркоманів, від матері – до плоду. Це називається парентеральним шляхом зараження.

Гострий гепатит В часто, у 85 – 90 відсотків випадків, завершується одужанням. Але у 10 відсотків захворілих гострим гепатитом В інфекція набуває хронічного характеру. Цю доволі тяжку і пошрену форму гепатиту називають ще сироватковим гепатитом. Така назва обумовлена тим, що вірус поширюється двома шляхами – природним і штучним. До штучного належить парантеральне зараження під час медичних маніпуляцій. Особливо небезпечним є переливання крові та її препаратів. До природного поширення інфекції належать статевий шлях – 80 відсотків, інфікування та зараження дітей під час пологів. Імунітет стійкий, довічний. Медичний нагляд за осередком здійснюється протягом 45 днів після госпіталізації хворого.

Профілактика гепатиту В передбачає комплекс заходів, спрямованих на попередження штучного поширення інфекції. Це – компетенція медиків (йдеться про контроль за препаратами крові, стерилізацію медичних інструментів під час діагностично-лікувальних процедур і таке інше). Також проводиться планова вакцинація дітей та екстрена – медичних працівників, які травмувалися під час роботи з інфікованою кров’ю.

Вірусний гепатит С

Вірусний гепатит С– інфекційне захворювання, що характеризується переважно прихованим перебігом й тяжкими наслідками (хронічний гепатит, цироз печінки і гепатоцелюлярна карцинома). Основним механізмом зараження гепатитом С є переважно зараження через кров. Хоча можливе зараження і через інші біологічні рідини: через сперму, вагінальний секрет, слину, сечу (в останніх двох випадках дуже рідко). Більшість із інфікованих вірусом гепатиту С є прихованими його носіями.

Вакцини проти гепатиту С не існує.

Клініка хвороби: для гепатиту характерні порушення нормальної діяльності шлунка; жовтяниця (буває не у всіх випадках); помірне збільшення і ущільнення печінки та селезінки; порушення функцій печінки, що визначаються лабораторними методами.

Хворих турбують відчуття тяжкості або тупий біль в правому підребер’ї, зниження апетиту, гіркота в роті, нудота, відрижка, слабкість, схуднення, лихоманка, свербіж шкіри, кровотечі з носа.

Симптоми захворювання не проявляються доти, поки не настане таке пошкодження печінки, при якому порушуються її функції. Цей період може тривати від 10 до 40 років залежно від швидкості прогресування хвороби. Точно передбачити швидкість розвитку захворювання у конкретної людини неможливо.

Лікування гепатиту С є однією з найбільш складних проблем сучасної клінічної медицини і, крім того, зачіпає важливі соціальні аспекти, оскільки є тривалим і дорогим.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38423 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua