Разом з доларом та євро зростають і ціни на товари – перш за все, імпортні. Тут пряма залежність: якщо долар подорожчав на копійку, собівартість привізних продуктів і промислових товарів теж зросте мінімум на копійку. Або більше – адже з новою ціною імпорту в гривнях платяться ввізне мито, податки, ПДВ.
– Підвищення цін обмежується лише терміном придатності товару та попитом споживачів, – пояснює в електронних ЗМІ президент Украналітцентру Олександр Охріменко. – Наприклад, морепродукти, сири, цитрусові довго не зберігаються, тому їх собівартість уроздріб зросла за рік не на 100, а на 70 – 80 відсотків: продавці зменшили свої прибутки, щоб швидше продати товар. А ось кава, чай, консерви та імпортне спиртне (віскі, текіла, ром та інші) вже на днях подорожчають приблизно на третину, а порівняно із січнем минулого року – удвічі.
Тому експерт радить вкладати невеликі суми в гривнях не в долари, а в товари тривалого зберігання – перш за все, це чай, кава, крупи, макарони, цукор, на який, до речі, вже почалося сезонне подорожчання, він зріс у ціні на 3 – 5 відсотків. Можна також закручувати в скляні банки м’ясо та сало, такі консерви зберігаються рік – два.
Банкіри кажуть, що зараз вкладати збереження у валюту вже безглуздо: за їхніми прогнозами, подальшого серйозного зростання курсу долара очікувати не доводиться, а до кінця року він має подешевшати до 17 – 18 гривень.
"Війна в цьому році закінчиться, ми отримаємо позики від МВФ, економіка почне відновлюватися, паніка серед населення спаде", – кажуть банкіри-експерти.
А тим, у кого є великі суми коштів у гривнях, голова Асоціації автоімпортерів та дилерів Олег Назаренко пропонує їх витратити на придбання автомобіля, поки ще є в продажу моделі випуску 2014 року, завезені за курсом долара 15 – 17 гривень: вони дешевші від тих машин, що зійшли з конвеєра у 2015 році. Правда, ця порада доступна, м’яко кажучи, не всім – адже, за даними фахівців, найдешевший зараз автомобіль коштує 122 тисячі гривень.