МЕНЮ


26 листопад 2018 - 10:34

Вулиці поки що не перейменовуватимуть, а от новим пам’ятникам бути


Доволі насиченим був порядок денний засідання топонімічної комісії при міській раді Кропивницького, яке відбулося 20 листопада.
Окрім дев’яти запропонованих до розгляду питань, внесли й додаткове – про перейменування вулиці Дворцової, оскільки її назва не відповідає нормам української мови. А ініціатор винесення цього питання на обговорення – член комісії завідувач кафедри української мови Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Світлана Ковтюх – зазначила, що назва однієї з центральних вулиць міста абсолютно безграмотна та суржикова. Тому потрібно терміново виправляти помилку, здійснену кілька років тому.
Тільки не Дворцова!
Більшість членів комісії визнали, що назва “Дворцова” не відповідає нормам української мови.
– Для мене як для філолога ця назва – наче ніж у серце, – зазначила Світлана Ковтюх. – Такого слова «дворєц» в українській мові немає. Можливо, варто назвати цю вулицю Театральною або Мистецькою, адже вона розпочинається від нашого театру корифеїв. Можливо, є якісь інші пропозиції.
Та запропоновані варіанти не сподобались декому з членів комісії. Архітектор Віталій Кривенко зауважив, що у Кропивницькому забагато топонімів, прив’язаних до театру. Мовляв, є ж й інші сфери людського буття, якими славне наше місто.
– Це друга найголовніша вулиця нашого міста, – зазначив секретар міської ради Андрій Табалов. – Тому до її перейменування, на мою думку, повинні бути залучені всі мешканці Кропивницького. Але не треба це питання заполітизовувати. Рішення варто приймати максимально прозоро, провести громадські слухання, вислухати всі думки. Тим більше, що зараз перейменування вулиць вже не підпадає під закон про декомунізацію. Тепер ми керуємось законом про географічні назви, який і передбачає громадське обговорення серед мешканців вулиць, запропонованих до перейменування. Тож потрібно провести широку роз’яснювальну роботу як серед пересічних кропивничан, так і серед депутатів міської ради, яким приймати остаточне рішення.
Отже, питання про перейменування вулиці Дворцової вирішили долучити до загального списку пропозицій про перейменування вулиць, провести належну роботу серед населення та переконати його у необхідності такого рішення. А наступне засідання топонімічної комісії присвятити розгляду саме цього питання.
Наше місто достойне оригінального пам’ятника
Таку думку висловили члени топонімічної комісії з огляду на пропозицію Українського інституту національної пам’яті розміщення у Кропивницькому пам’ятного знака «Землякам – козакам та старшинам армії УНР».
– Пам’ятник виготовлений за кошти державного бюджету для іншого міста в Дніпропетровській області, – пояснив член комісії, начальник відділу з питань внутрішньої політики Сергій Запорожан. – Але з якихось причин йому не знайшлося там місця. На думку спеціалістів УІНП, локацією для його встановлення може бути територія перед обласною бібліотекою імені Дмитра Чижевського.
Розглядалася і можливість облаштування пам’ятника на майданчику перед інженерним коледжем Центральноукраїнського національного технічного університету. Дане питання вже погоджено з керівництвом навчального закладу. Найближчим часом планується реконструкція майданчика перед коледжем, де також встановлено й пам’ятник видатному нашому землякові – професору Віктору Григоровичу. Також на фасаді коледжу влітку цього року встановили меморіальну дошку на честь легіону січових стрільців, штаб якого у 1918 році розміщувався у тодішньому реальному училищі, а нині інженерному коледжі.
Проте члени комісії були одностайними у висновку, що Кропивницький гідний вшанувати пам’ять своїх земляків – учасників визвольних змагань 1917 – 1921 років не типовою, а оригінальною скульптурою, виготовленою з урахуванням місцевих особливостей. Зокрема, відзначалося, що в обласному центрі планується встановлення пам’ятника героям Крут у сквері на вулиці Шульгіних. Комісія вирішила не підтримувати пропозицію про облаштування запропонованого пам’ятного знака у Кропивницькому.
– Сам пам’ятник виглядає як надгробок, саме тому його, очевидно, і не поставили у Дніпропетровській області, – зазначила член комісії, доцент кафедри історії України ЦДПУ ім. В. Винниченка Ірина Козир. – Я підтримую ідею встановлення пам’ятника, але ставити те, від чого інші відмовились, – соромно. У 1919 році виник серйозний конфлікт між УНР і січовими стрільцями. А ми хочемо, щоб на одному п’ятачку було два пам’ятники протиборствуючим сторонам.
Студентський бульвар залишиться
Не знайшла підтримки й ініціатива ГО «Будинок вчених Кіровоградщини» щодо перейменування Студентського бульвару на проспект Сухомлинського. А от рішення про встановлення меморіальних дощок почесному громадянину міста Семену Сороці, історику і краєзнавцю Петру Кизименку ухвалили одноголосно.
Буде пам‘ятник
Юрію Яновському
Члени комісії визначилися і зі встановленням у нашому місті пам’ятника Юрію Яновському. Вони не тільки погодили місце його розташування – сквер Юрія Яновського на вулиці Соборній, а й за пропозицією Андрія Табалова вирішили звернутися до організаторів фестивалю «Кропивницький – 2019» і власників ТЦ «Копилка», напроти якого планується спорудження пам’ятника, щодо участі у фінансуванні проекту.
– До мене звертався знаний науковець Володимир Панченко – ініціатор встановлення пам’ятника нашому славетному землякові письменнику Юрію Яновському, – зазначив Андрій Табалов. – Але є один нюанс – треба визначитись із матеріалом для пам’ятника, щоб його не спіткала доля пам’ятника Наталці Полтавці. Адже там є елементи, які стануть легкою здобиччю для наших «металістів».
Надходять пропозиції про перейменування вулиць
Емоційно обговорювали на засіданні і питання перейменування інших вулиць обласного центру. І, якщо за назви в одному із садових товариств міста – Ювілейна. Стрілецька, Росинкова, Фермерська, Сучасна – проголосували відразу, то звернення обласної організації Національної спілки письменників України про присвоєння вулицям міста імен письменників-земляків Віктора Погрібного та Петра Голоти взяли до відома та направили для опрацювання виконавчими органами ради. Вивчатимуть і пропозицію змінити назву вулиці Інтернаціональної, яка свого часу не потрапила під процес декомунізації.
Оксана ВЕРСТЮКДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38772 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua