МЕНЮ


26 липень 2019 - 10:52

Як «договоритись» з «Екостайлом»?


Перш за все, слід зазначити, що мої (і не тільки) неодноразові спроби у березні-квітні п. р. і до цього часу встановити з виконавцем послуг по вивезенню відходів ТОВ «Екостайл» нормальні договірні відносини щодо одержання його послуг, які б відповідали чинному законодавству, не увінчалися успіхом. У сервісному центрі Товариства мені щоразу неодмінно і наполегливо пропонували якийсь віртуальний публічний договір і без будь – яких підписів сторін. Змушений був розібратись, що воно таке – публічний договір.

Так, ст. 633 Цивільного кодексу України дійсно передбачає укладання таких договорів. Втім, існує велике АЛЕ. Той же ЦК України прямо вказує для надання яких саме послуг укладаються договори цього типу. Наприклад: про надання готельного обслуговування, банківського обслуговування, роздрібної купівлі-продажу, надання послуг зв’язку, медичних послуг, зберігання речей на складі, прокатні послуги і т. ін. Ніякої згадки про укладання такого договору при наданні комунальних послуг, згаданий Кодекс не містить. Не містить тому, що договірні відносини виконавців житлово-комунальних послуг (до яких відноситься вивезення відходів) і споживачів регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Він передбачає обов’язок обох сторін укласти відповідний договір з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Діючі до 1 травня п. р. Правила надання послуг з вивезення побутових відходів (постанова КМУ від 10.12.2008 №1070) також передбачали укладання такого договору. Але, що найбільш дивує, – у Договорах про надання послуг з вивезення побутових відходів, укладених управлінням ЖКГ Кіровоградської міської ради з ТОВ «Екостайл» від 1 березня 2016 року, теж чітко визначено, що Виконавець зобов’язується: «укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів…».

Таким чином, декілька місяців поспіль керівництво ТОВ «Екостайл», фактично не маючи договірних відносин зі споживачами, усвідомлено грубо порушує вимоги чинного законодавства України, «водить за ніс» майже все населення обласного центру з мовчазної згоди деяких чиновників.

З 1 травня 2019 року повністю вступив у дію новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Міська рада міста Кропивницького повинна укласти з ТОВ «Екостайл» договір, який буде відповідати вимогам зазначеного Закону. Тим більше, що зміни до Правил (тепер вони називаються Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами) у відповідності до цього Закону, було затверджено заздалегідь постановою КМ України від 27.03. 2019 № 318. Однак, схоже, що ТОВ «Екостайл» поки що не готове до функціонування в нових умовах. Треба зазначити, що зміни у цій сфері новим Законом про ЖКП внесено досить суттєві. Судіть самі.

По-перше, він змінив саму назву побутової послуги. Зараз це вже не «вивезення побутових відходів», а «поводження з побутовими відходами». Відповідно до Закону України «Про відходи» в нове поняття «поводження з відходами» входить не тільки їх вивезення на полігон, а і дії, спрямовані на попередження утворення відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, обробка, переробка, утилізація, видалення, знешкодження та захоронення. Відтепер, у цьому Законі чітко вказано, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів … забезпечують роздільне збирання побутових відходів. При тому, що раніше роздільний збір відходів розглядався лише як одна з можливостей. Цікаво, що вже в самому Законі про ЖКП передбачено: «У разі запровадження роздільного збирання побутових відходів при встановленні цін/тарифів на послугу з поводження з побутовими відходами не враховується вартість операцій з поводження з роздільно зібраними (відсортованими) корисними компонентами цих відходів» (підкреслено мною).

Згаданою постановою від 27.03.2019 №318 Кабмін вніс зміни і у Порядок формування тарифів на «сміттєві» послуги. За новими правилами, на вивезення кожного виду побутових відходів будуть діяти окремі тарифи. Встановлювати їх повинні органи місцевої влади. Окремі тарифи затверджуються на вивезення твердих побутових, великогабаритних, ремонтних та інших відходів. Тому в платіжному документі повинно вказуватись: обсяг побутових відходів (окремо для твердих, великогабаритних, ремонтних (у разі роздільного збирання відходів – обсяги роздільно зібраних корисних компонентів побутових відходів не враховується), тарифи на надання послуг і сума, що підлягає сплаті.

Якщо біля будинку будуть розміщені тільки контейнери для змішаного сміття, кожному мешканцеві доведеться сплачувати за його вивезення. Але при наявності баків для роздільного збору сміття – як мінімум половина цього сміття буде викидатися в них. Таким чином, оплачувати доведеться вдвічі менший обсяг відходів, тому що розсортовані відходи будуть вивозитися безкоштовно для споживачів послуг. Така «знижка» повинна бути через те, що постачальник послуги поводження з відходами буде отримувати певний дохід за рахунок вторинної сировини. Тим самим будуть покриті його витрати на транспортування цього сміття до місця переробки.

Як і раніше, між виконавцем і споживачем повинен укладатися договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами на основі Типового договору. Тим більш, що пеню можна стягувати зі споживача за невиконання договірних обов’язків тільки після укладання договору на нових умовах.

Як бачимо, ситуація на «сміттєвому» ринку кардинально змінилася. Зараз недостатньо того, що «Екостайл» лише абияк звільняє наші прибудинкові території від побутових відходів. Відтепер потрібно залучати до обслуговування нашого міста таку компанію (компанії) , яка реально в змозі забезпечити весь згаданий вище спектр послуг поводження з відходами. Згаданий Закон «Про відходи» зобов’язує компанії, які мають намір брати участь у конкурсах на надання послуг з поводження з побутовими відходами, підтвердити свої можливості договорами з компаніями, які займаються переробкою та захороненням побутових відходів. В Законі передбачено пряму вимогу, що під час конкурсу на надання послуг з поводження з побутовими відходами, місцева влада повинна віддати перевагу тим пропозиціям, які передбачають більший ступінь переробки або утилізації побутових відходів. На мій погляд, виходячи з існуючого на цей час стану справ, перш за все, якості надання послуг ТОВ «Екостайл», наявності у нього матеріально-технічної бази, а також, м’яко кажучи, байдуже ставлення до своїх споживачів-годувальників, Товариство не підготовлене належним чином до виконання функцій, передбачених чинним законодавством.

Наостанок хочу висловити надію, що керманичі міста своєчасно і адекватно відреагують на суттєві зміни законодавства для вирішення і без того непростої «сміттєвої» проблеми.

Леонід БОБРОВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.34864 сек. / запитів: 5 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua