МЕНЮ


7 жовтень 2005 - 14:33

ЯК ПРАЦЮЄ ТВІЙ ДЕПУТАТ? ПРО ДЕПУТАТІВ ВРУ ВІД КІРОВОГРАДЩИНИ


Поінформувати про те, як працюють у парламенті депутати-мажоритарники від Кіровоградщини, завітали до обласного центру головний редактор веб-порталу “Депутат” Юрій Сиротюк та аналітик громадської організації “Фундація “Відкрите суспільство” Яна Троценко. Вони і презентували інформаційно-аналітичний журнал “Депутат”, який виходить щоквартально і дає повну картину діяльності народних обранців за відповідний період, фракцій, груп у Верховній Раді, дозволяє зрозуміти, наскільки ефективною є їхня робота щодо захисту і представництва інтересів виборців, а також усвідомити, як народні обранці виконують свої програми та дотримуються передвиборчих обіцянок.

Кіровоградську область у парламенті представляють п’ять депутатів-мажоритарників. До речі, моніторинг стосувався аналізу діяльності лише парламентарів-мажоритарників, обраних від виборчих округів. Такими є Ганна Антоньєва, Олександр Біловол, Михайло Поплавський, Віктор Бойко та Олександр Єдін.

За загальними показниками діяльності, депутати-мажоритарники від нашої області посідають останнє місце у рейтингу активності.

Загальна кількість законодавчих ініціатив за період з травня 2002 року по липень нинішнього, що надійшла від цих депутатів — 75, виступів з місця було лише п’ять, з трибуни — 12, депутатських запитів надійшло десять. 17 законопроектів, поданих депутатами від Кіровоградщини, стали законами.

Найактивнішим депутатом-законотворцем Кіровоградщини став Олександр Єдін (в.о. №103). З 28 поданих ним законопроектів шість стали законами. Для порівняння — Василь Онопенко (фракція БЮТ) подав 339 законопроектів.

«Депутатом-оратором» від нашої області став Олександр Біловол: два виступи з місця, шість — з трибуни. А от Андрій Шкіль, визнаний депутатом-оратором у Верховній Раді, має 592 виступи.

«Найдопитливішим» депутатом-кіровоградцем став Олександр Єдін — 23 депутатські запити. А от у Юрія Кармазіна (фракція “Наша Україна”) — 311 запитів.

Такі ось рейтингові оцінки. Тому, мабуть, і не дивно, що наша область постійно пасе задніх. І як будуть представлені інтереси виборців, якщо наші депутати Ганна Антоньєва та Михайло Поплавський жодного разу не піднімались на трибуну. Ті ж таки Ганна Антоньєва та Олександр Біловол не подали жодного депутатського запиту. По одному законопроекту, які стали законами, мають Михайло Поплавський та Ганна Антоньєва. Це закони “Про індустрію моди” та до святкування 250-річчя міста Кіровограда.

Не відзначаються наші народні обранці певною послідовністю в своїх політичних уподобаннях. Усі вони на вибори йшли як представники тоді провладного блоку “За єдину Україну”. І лише Олександр Єдін на даний момент залишається у фракції “Єдина Україна”. Хоча згаданий провладний блок і наказав довго жити — розвалився відразу після виборів, а депутати знайшли пристанище по різних фракціях та групах. Нині один Олександр Біловол вважає себе позафракційним. У Народну партію України подалися Михайло Поплавський та Віктор Бойко, Ганна Антоньєва — серед промисловців та підприємців. Деякі парламентарі за період свого перебування у ВР по кілька разів змінювали свої політичні орієнтації, переходячи із фракції у фракцію.

— Нинішній закон про вибори на партійній основі повністю виключає обрання депутатів у мажоритарних округах, — зазначив Юрій Сиротюк. — Забороняється і перехід парламентарів у інші партії і фракції. Якщо обирався від певної політичної сили, то, будь добрий, залишайся з нею на весь термін обрання. Це так званий імперативний мандат.

Добре це чи погано? З одного боку — обмежує демократичні норми парламентаризму, про що нам постійно закидає Рада Європи. Але з огляду на українські реалії (поточний політичний момент) — позбавить депутатів можливості постійно змінювати позиції.

На виборах 2006 року Україна вперше обиратиме депутатів Верховної Ради на партійній основі. Як зазначають аналітики, це внесе певні корективи у структурованість парламенту. Якщо раніше вважалось, що мажоритарники знаходяться найближче до народу і, як вони самі кажуть, є останньою інстанцією у вирішенні багатьох наболілих регіональних проблем, то факти свідчать про інше. Кіровоградські мажоритарники чи не найпасивніші у парламенті. А ось “списочник” Кармазін найбільше у своїй діяльності переймався проблемами конкретних регіонів України.

Якщо такі кепські справи з нашими обранцями, то логічно було б виборцям ініціювати їхнє відкликання. Але такого механізму в законі не прописано. Тому, мабуть, ще довго стоятимуть під стінами вищого законодавчого органу виборці Михайла Поплавського з вимогою відкликати свого депутата.

В усьому світі існує система партійних офісів, які тримають постійний зв’язок із виборцями. Така собі партійна вертикаль. В Україні подібна система ще не набула належного розвитку. Та і партії, що бажають брати участь у виборах, діляться на провідні і “диванні”. Але амбіції у всіх далекоглядні — посісти певну кількість крісел у законодавчому органі України.

Маючи такі політичні реалії, ми не дивуємось, що партійні структури доволі швидко забувають про свої передвиборчі обіцянки. Тому Фундація “Відкрите суспільство” вже зараз готує моніторинг, який підтвердить, що більшість партій про свої зобов’язання перед виборцями просто забувають. У повсякденній законотворчій діяльності домінує принцип політичної доцільності. І вже зараз існує загроза, що через рік після парламентських виборів ми матимемо систему колективної безвідповідальності. А тому голосувати треба не за особистості, а за ідеологію. І кожна партія має чітко визначитись зі своєю ідеологічною спрямованістю. Щоб у майбутньому не було так, як нині, коли один із депутатів від Кіровоградщини всі свої депутатські запити спрямовує на лобіювання діяльності Дрогобицького нафтопереробного заводу, зовсім не переймаючись справами в рідній області.

Оксана ВЕРСТЮКДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.39105 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua