МЕНЮ


15 травень 2020 - 09:29

Які тарифи «Дніпро-Кіровоград» нам готує?


До 1 червня керівник ОКВП «Дніпро-Кіровоград» повинен подати до НКРЕКП заяву з розрахунками тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2021 рік. До цього терміну підприємство зобов’язане провести відкриті громадські обговорення НЕОБХІДНОСТІ встановлення нових тарифів. Зрозуміло, що зараз COVID-19 вніс корективи, і таке відкрите обговорення не відбудеться. Хоча для створення його видимості якусь форму «обговорення», можливо, буде запропоновано. Втім, кожен, хто хоча б одного разу брав участь у подібних відкритих обговореннях, переконався, що це занадто формалізований захід, метою якого, по суті, є уявна видимість демократії, впливу громадськості на формування тарифів.

Однак ближче до власне наступних розрахунків, а точніше, до їх кінцевого результату – тарифів на послуги ОКВП на 2021 рік. Те, що вони будуть підвищені, у мене немає анінайкрихітнішого сумніву. Зрозуміло, що понад 40 грн за куб води. Питання лише у розмірі цього «понад». Чекати залишилось недовго. Наразі слід очікувати на сайті ОКВП появу повідомлення з мало кому зрозумілою структурою підвищених тарифів. Пан Ілик буде як мантру повторювати причини підвищення: зростання цін на все, в т. ч. на ел. енергію та 120-кілометрова протяжність водоводу, зростання мінімальної зарплати, відносно малі обсяги постачання води та водовідведення… Але нам слід пам’ятати, що все пізнається у порівнянні. А ще кажуть, що цифри – річ вперта. Тому подібні пояснення вже давно викликають сумнів. Це підтверджується наступною порівняльною таблицею. Всі показники взято зі структур тарифів низки підприємств України галузі водозабезпечення на 2020 рік, які було затверджено постановою НКРЕКП від 04.02.2020 №283.

Для порівняння детальніше розглянемо деякі показники структури тарифів лише двох, аналогічних ОКВП, підприємств водозабезпечення: Чернівецького, де практично такі ж річні обсяги, як у ОКВП, та Кам’янець-Подільського, у якому вони більш ніж у два рази менші. Розумію, далеко не всі полюбляють занурюватись у лабіринт «цифірей». Але зараз пропоную все ж трохи заглибитись у ці цифри, тим більше, що вони стосуються вашого гаманця, та й зараз для цього є достатньо часу.

Щодо низьких обсягів водопостачання і водовідведення ОКВП

Дійсно, чим більший обсяг продукції (води), тим нижча її ціна (тариф). Для прикладу, місто-мільйонник Дніпро та ін. Однак розглянемо показники обсягів, наведені в колонках 2 і 3 та 6 і 7.

1. Якщо порівняти річний обсяг водопостачання ОКВП – 15,75 млн. м3 з обсягом К-Подільського (5,9 млн. м3), то, як бачимо, у останнього він у 2,7 рази менший. В той же час, тариф (10,90 грн/м3) майже на 7 грн/м3 (38,5%) нижчий.

2. Водоканал Чернівців має показник обсягу водопостачання 15,14 млн. м3, що практично дорівнює обсягу ОКВП. Однак, тариф там – 10,58 грн/м3. Теж, на понад 7 грн/м3 (40,25%) нижчий.

Аналогічна картина і по показниках водовідведення. Обсяг водовідведення ОКВП – 11,36 млн. м3, тариф – 13,64 грн/м3. При тому, що у К-Подільському обсяг водовідведення у два рази менший, а тариф на 22% нижчий. Показники Чернівців ще більш разючі. При менших, ніж в ОКВП обсягах водовідведення, їхній тариф – у 2,3(!) нижчий і складає всього 5,99 грн/м3 проти 13,64 грн/м3 в ОКВП.

Виникає природне запитання. Чим пояснюються такі високі тарифи ОКВП порівняно з тарифами аналогічних підприємств, якщо річні обсяги водопостачання та водовідведення їх або однакові, або навіть у декілька разів менші? До того ж, ціни на все зростають по Україні однаково.

Про значні витрати на електроенергію через велику довжину водогону (колонки 4, 5 та 8, 9)

1. Частка витрат на електроенергію в тарифі водопостачання, в тому ж Кам’янці-Подільському – 25,96%. Тобто майже на 3% вища, ніж в ОКВП. Однак їх тариф, як вже зазначено, на 7 грн/м3 менший.

2. Показник частки витрат на електроенергію тарифу водопостачання на підприємстві Чернівців при практично такому ж річному обсязі, як в ОКВП, ще значно вищий – понад 30% проти 23,2%. Причому тариф чернівчан – на понад 7 грн/м3 (40,25%) нижчий. Подібна картина і по водовідведенню.

То як пояснити, що тарифи цих підприємств на 40% нижчі, ніж на нашому, навіть при більших витратах на електроенергію? Можливо, ОКВП закуповує електроенергію виключно за «зеленим» тарифом?

Про тариф на водовідведення

Зовсім не відповідає здоровому глузду дуже помітне перевищення тарифу ОКВП (в середньому на 4,3 грн/м3) по водовідведенню (колонка 7) відносно інших шести аналогічних підприємств. І це при таких же, а також у два рази менших обсягах водовідведення (колонка 6) і навіть більших витратах на електроенергію. Невже ОКВП повертає стічні води знову в річку Дніпро?

Висновок з наведеного напрошується сам собою. Високі тарифи ОКВП «Дніпро-Кіровоград» – зовсім не через протяжність водогону і не через значні витратина електроенергію і, як наслідок, не через малі річні обсяги водопостачання та водовідведення, а в дещо іншому…

На жаль, вкотре зараз ми не почуємо, на який розмір зменшиться в першому півріччі сума повернення боргу ОКВП Світовому банку у зв’язку зі значним зниженням курсу долара та чи враховано це в розрахунках тарифів-2021, а це, до речі, немала сума для зниження тарифів.

І наостанок. Відповідно до частини 8 ст. 78 Господарського кодексу України, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» повинно було ще до 30 квітня цього року оприлюднити інформацію про свою річну фінансову діяльність шляхом розміщення її на власному веб-сайті або на офіційному веб-сайті Кіровоградської обласної ради. Поки що зазначена інформація там відсутня. У зв’язку з цим виникає запитання не тільки до керівника підприємства, а й до деяких посадовців обласного рівня.

Леонід БОБРОВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37585 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua