МЕНЮ


8 червень 2018 - 12:46

Жінки-шпигунки й рабин, який усе програв у карти


Днями у видавництві «Імекс-ЛТД» побачив світ подарунковий комплект листівок «Легенди нашого міста», до якого входять 16 фотографій Кропивницького та його мешканців, зі зворотного боку яких записано легенди, пов’язані із зображеннями.
Задум видати друком наші міські оповідки й заодно показати місця й людей, про які в них ідеться, виник в очільниці міського відділу культури й туризму Анни Назарець, а його реалізація відбулася завдяки укладачеві видання співробітникові музею музичної культури ім. К. Шимановського, лауреатові краєзнавчої премії ім. В. Ястребова Олені Класовій, працівникам міського відділу культури й туризму, а також видавництву «Імекс-ЛТД».
Три роки тому, коли в Кропивницькому Олена Класова розпочала під час культурно-просвітницької акції «Мистецькі вихідні» (цьогоріч цю вже традиційну акцію розпочато утретє) проводити екскурсії містом, Анна Назарець запропонувала їй розповідати не лише про людей, будівлі та події, пов’язані з минулим і сьогоденням нашого міста, а й міські легенди. І це був той випадок, коли зернина потрапила на старанно підготовлений ґрунт, адже Олена Класова із 17 років записує від земляків пов’язані з Кропивницьким легенди – розповіді про минуле, закарбовані в народній пам’яті та передані наступним поколінням, народні сказання або оповідання про події та життя людей, оповиті казковістю, фантастикою.
– Першу легенду я записала від вісімдесятирічної Елеонори Ковальської, до якої ходила додому на заняття з англійської мови перед вступом до інституту, – розповідає тепер уже досвідчений науковий співробітник музею та екскурсовод. – Вона мені повідомила, що її дід працював підрядником на будівництві підземних комунікацій під палацовим комплексом і що він згадував про підземного водовоза, який доставляв уночі воду в діжці до юнкерського училища підземним ходом. Я записала цю легенду, але з часом забула про неї.
А коли стала музейним співробітником, то почала спілкуватися з талановитими краєзнавцями Семеном Бонфельдом, Володимиром Боськом, Анатолієм Юрченком, Юрієм Матівосом. Анатолій Юрченко випустив краєзнавчу збірку «Записки краеведа», де було декілька легенд. Я згадала про свій досвід записування легенди, тож переписала їх і з цієї книжки. Серед них є й оповідь про Тамару Головченко, її нареченого-німця та художника Феодосія Козачинського, а також його портрет Тамари, який нині знаходиться у фондах нашого обласного художнього музею. З творів інших названих вище краєзнавців, а також мого інститутського викладача Вадима Смотренка, літературознавця Володимира Панченка, розповідей наших землячок Тамари Петренко та Євдокії Іванової я вибирала місцеві легенди, обробляла їх і записувала. З легкої руки Анни Назарець ці легенди стали частиною моїх екскурсійних розповідей, а тепер їх надруковано на стилізованих листівках подарункового видання…
За словами Олени Класової, автори ідеї створення подарункового комплекту «легендолистівок» мали на меті привернути увагу до нашого міста, оповити його романтичним серпанком, що їм і вдалося зробити. Адже нікого не залишать байдужими легенди про жінок-шпигунок, підземний хід, фортецю та Злодійську балку, рабина, який програв усе в карти, золотий іконостас, річку Біянку, козака Лелеку тощо. Однак укладач застерігає занадто прискіпливих, що це видання – не наукова праця, а розповіді про те, що могло бути і що переказують один одному вже не один десяток років наші земляки.
Слід сказати, що в укладача видання в запасі є іще більше десятка легенд, тож вони можуть увійти до наступного випуску подарункового комплекту листівок «Легенди нашого міста». Надрукований же отримуватимуть у подарунок гості Кропивницького. Добре було б, аби наступні його перевидання мали можливість придбати усі охочі ознайомитися з нашими міськими легендами.
А хто хоче почути їх від Олени Класової, той може вже найближчої суботи, дев’ятого червня, прийти до пам’ятника Олександрові Пашутіну, де о 17:00 вона розпочне проводити екскурсію центральними вулицями нашого обласного центру, розповідаючи як про їх історію, так і легенди, пов’язані з ними.
Юрій ЛІСНИЧЕНКОДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.33258 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua