МЕНЮ


9 квiтень 2021 - 10:13

Гірники – без роботи, а завадівці – без води?
Час від часу жителі Завадівки і села Сонячного залишаються без води. Причини бувають і суто технічні, наприклад, пориви у мережах. Та більшою небезпекою для мешканців околиці Кропивницького є постійно поширювані чутки про повну зупинку роботи шахти «Інгульська», яка й забезпечує завадівців вже кілька десятиліть життєдайною вологою.

Чого хочуть гірники?

Працівники ДП «СхідГЗК», актив Незалежної профспілки гірників України заявили про готовність відстоювати роботу підприємства, захищати конституційне право на працю 5 000 робітників. Під час масштабної протестної акції у грудні 2020 року шахтарі зазначали, що залишають за собою право на продовження безстрокової акції в разі, якщо роботу ДП «СхідГЗК» не буде стабілізовано.

Гірники три місяці чекали реакції та активних дій можновладців. Проте криза лише поглиблюється – підприємство на межі зупинки. Зважаючи на економічну, соціальну та екологічну значущість підприємства для області й країни, гірники вимагають вирішення питання державного підприємства до дев’ятого квітня. Якщо ж проблемні питання не буде вирішено, то вже з дев’ятого квітня 2021 року підприємство зупиниться через брак коштів, робітники будуть виведені в простій, а шахти – затоплені.Попередні вимоги протестувальників до уряду були такими:

- до кінця цього тижня стабілізувати роботу підприємства;
- підписати в короткий термін додаткову угоду між НАЕК «Енергоатом» і ДП «СхідГЗК», визначити ціну на постачання їхньої сировини, прийнятну для ДП «СхідГЗК»;
- виплатити заборговану заробітну плату;
- розглянути та ухвалити законопроєкт 5201 від десятого березня про державну підтримку ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» та виділення з бюджету 2,2 млрд грн до кінця 2021 року;
- внести зміни до законопроєкту «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- врегулювати на законодавчому рівні квотування з обов’язкової закупівлі урану, видобутого в Україні.

Далі ситуація розвивалася так: Прем’єр-міністр Денис Шмигaль доручив профільним міністерствaм до сьомого квітня підготувaти меморaндум між «Енергоaтомом» і ДП «СхідГЗК» щодо інтегрувaння урaновидобувного підприємствa у структуру НAЕК «Енергоатом». Про це повідомив у своєму телегрaмканалі головa Кіровогрaдської ОДA Aндрій Нaзaренко. Поки відбувaтиметься об’єднaння, компaнії мaють уклaсти угоду, в якій – прописaти істотні умови постaчaння уранового концентрaту.

Шахта, можливо, запрацює, а як бути з водою?

З’явився план дій щодо передачі водогону, розроблений працівниками «Дніпро-Кіровоград». У разі зупинки шахт ДП «Схід ГЗК» п’ять тисяч осіб, які проживають на території села Сонячного Кропивницького району та мікрорайону Завадівки Кропивницького, не можна залишити без води.

Робоча нарада з вирішення питання загрози відключення частини споживачів міста від водопостачання пройшла під керівництвом першого заступника голови обласної ради Юрія Семенюка.

Голова обласної ради Сергій Шульга раніше ініціював розгляд питання щодо передачі водогону, який обслуговує ДП «Схід ГЗК», до ОКВП «Дніпро-Кіровоград», тобто до комунальної власності області. Такий крок дасть можливість забезпечити водою жителів села Сонячного та мікрорайону Завадівки міста Кропивницького в разі відключення від енергопостачання Інгульської шахти.

На нараді представникам ДП «СхідГЗК» повідомили про план дій щодо передачі водогону, розроблений працівниками «Дніпро-Кіровоград». Тепер необхідно визначити термін виконання плану, джерела фінансування, а також отримати дозвіл від Міністерства енергетики України. Цeй процес мoжe тривати близькo чотирьох місяців, a тoму пapaлeльнo із вкaзaним пpoцeсoм нeoбхіднo пpoвeсти пepeмoвини з пoстaчaльникoм eлeктpoeнepгії нa шaхти для пpoдoвжeння poбoти вoдoгіннoї систeми. Кpім цьoгo, фaхівці мaють poзpoбити план підвeзeння питнoї вoди для нaсeлeння. На нараді зa учaсті кepівництвa вoдoпoстaчaльнoгo підпpиємствa визнaчили нaпpямки poбoти для пepeдaчі вoдoгoну. Нaступну зустpіч зaплaнoвaнo пpoвeсти вжe нaступнoго тижня.

Тариф на воду може зрости, якщо «Дніпро-Кіровоград» опікуватиметься водогонами шахти?

Як можлива передача водогону підприємства «СхідГЗК» може вплинути на тариф для жителів Кіровоградщини, що є абонентами ОКВП «Дніпро-Кіровоград»? Коментує генеральний директор ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Роман Ілик:

– Є така можливість, що, ймовірно, Інгульська шахта буде передавати інженерні мережі водопостачання і цих п’ять тисяч абонентів на баланс ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Процедура передбачає рішення Міністерства енергетики та сесії Кіровоградської обласної ради.

Після того, як ці два рішення про передачу буде ухвалено, потрібно буде провести організаційно-технічні заходи, отримати погодження в Антимонопольному комітеті та виготовити інші документи для прийому-передачі, у тому числі й фінансові, але наголошую, що це лише після рішень міністерства та обласної ради. Така передача водогону може вплинути й на тарифи на воду.

Які тарифи зараз діють для споживачів шахти, ми не знаємо, але в разі передачі їх на баланс ОКВП «Дніпро-Кіровоград» тарифи для них будуть такі ж, як і у всіх споживачів нашого підприємства. При цьому вплине таке приєднання на тарифи й для інших споживачів в області. А на скільки – стане зрозуміло після рішень Міністерства енергетики та обласної ради й переоцінки основних засобів, що передаватимуть підприємству, до справедливої вартості відповідно до вимог законодавства.

Що робити місту?

Коментує заступник кропивницького міського голови Олександр Вергун:

– Міська влада, по-перше, не може кинути напризволяще жителів Завадівки. Ми стежимо за ситуацією, і в разі виникнення аварій ситуацій намагаємося оперативно забезпечити підвезення питної води наявною технікою міських комунальних підприємств. Але це авральна, надзвичайна ситуація! А в штатному, звичайному режимі так бути не може. Владні й ресурсні повноваження, на жаль, у цій ситуації на боці обласної влади й потужного державного підприємства. Вони мають оперативно ухвалити рішення і план дій, щоб жителі Завадівки не були заручниками ситуації, коли не зрозуміло, працюватиме Інгульська шахта чи ні, подаватиме вона воду чи ні. Це вже давно потрібно було зробити, і сьогодні ми, як учасники перемовин і консультацій, стоїмо на захисті інтересів містян і зацікавлені в тому, щоб передача мереж до складу обласного водопостачального підприємства відбулася якнайшвидше, але в межах чинного законодавства.

Наш кор.Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.35428 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua