_СТОР_Я


КОМАНДИР АФГАНСЬКИХ "КОМАНДОС"

 Перед бойовою операц_єю (другий л_воруч - Олександр СЕРБ_Н) Vechirka.com.ua
18.04.2006, 14:01

Серед к_ровоградц_в небагато тих, хто отримав або був представлений до отримання звання Героя Радянського Союзу. Один _з них - Олександр Серб_н, легендарна особист_сть з-посеред к_ровоградських "афганц_в". В_н одним _з перших _з Дев'ятої бригади спец_ального призначення (де служив начальником штабу) брав участь у в_йн_ в Афган_стан_, був командиром афганської 37-ї бригади <Командос>. П_сля повернення на батьк_вщину й виходу у в_дставку Олександр _ванович працював учителем в_йськової п_дготовки у ЗОШ №24, працює, щоправда, на _нш_й робот_, й нин_. Наш кореспондент зустр_вся з ним, аби в_д очевидця д_знатися про перш_ роки в_йни, яку згодом назвали радянським В'єтнамом.

- З якої под_ї для вас почалася та в_йна?

- _з виклику до ГРУ ГШ (головного розв_дувального управл_ння генерального штабу) Радянської арм_ї. Групу _з тринадцяти оф_цер_в близько тижня готували до виконання подальших завдань, а пот_м переправили у Кабул. За два роки перебування в Афган_стан_ загинули троє з нас, ус_ _нш_ були поранен_ й контужен_.

- _ як_ завдання довелося виконувати вам?

- Я разом _з двома оф_церами з Дев'ятої бригади розпочав формування 37-ї бригади афганських <Командос>, а пот_м командував нею. Хоча як п_дрозд_л спец_ального призначення її не зад_ювали, але ми виконували _нш_ бойов_ завдання. Бойову операц_ю, у як_й я вперше брав участь як стажист, проводив начальник штабу 108-ї див_з_ї полковник Громов, у подальшому - командир 40-ї арм_ї. З ним мен_ довелося тод_ т_сно сп_впрацювати протягом к_лькох дн_в.

Бригада <Командос> п_д моїм командуванням п'ять раз_в протягом тривалого часу блокувала ущелину Паншер. Ходили ми _ на хребет Саланг, _ у в_ддалений район Газн_. Основним завданням було оточення _ знищення моджахед_в.

- Про радянських солдат_в на т_й в_йн_ ми вже багато знаємо, а от як воювали солдати Демократичної Республ_ки Афган_стан?

- Частину з них моб_л_зували з г_р, де вони жили. Це були неписемн_ люди, як_ вважали командування ледь не богами. А загалом моб_л_зац_я в_дбувалася таким чином: певну територ_ю оточували в_йськов_, ус_х чолов_к_в призовного в_ку в_дбирали й в_дправляли у р_зн_ частини. Зважаючи на такий принцип призову, р_вень п_дготовки афганц_в був невисоким. Що стосується <командос> нашої бригади й _нших п_дрозд_л_в, то це були найбоєздатн_ш_ солдати афганської арм_ї. _ завдяки п_дготовц_, _ тому бойовому духов_ радянських оф_цер_в в_йськово-пов_тряних в_йськ, спец_ального призначення, який поширювався й на афганц_в. У критичних ситуац_ях вони горнулися до наших оф_цер_в, а не до своїх, в_дчуваючи себе там безпечн_ше. А воно так _ було. Уже п_сля того, як я повернувся з Афган_стану, бригада потрапила у дуже скрутне становище, живими лишилися лише т_, хто пробивався _з оточення разом з радянськими оф_церами.

- Ви безпосередньо к_лька рок_в стикалися _з моджахедами. Яке враження вони на вас справили?

- Воювали вони добре. Якось протягом двох д_б два радянських _ два афганських батальйони з моєї бригади у район_ м_ста Чарикара серед виноградник_в, так званої зеленки, змогли просунутися уперед лише на 200-400 метр_в. Наст_льки сильним був оп_р душман_в. А в_н посилювався весь час. П_д час супроводу колони _з харчами для батальйону царандою (афганської м_л_ц_ї) у м_сто Пагман два моїх батальйони втратили двох командир_в рот, ш_стьох солдат_в, було п_дбито два наших бронетранспортери _ вертол_т вогневої п_дтримки. З часом на м_сцевих дорогах ставало все б_льше нашої п_дбитої _ спаленої техн_ки. У моджахед_в _снував нав_ть сценар_й обстр_лу колон: вони пропускали розв_дку, в_дс_кали хв_ст колони - _ били по центру. Н_ вперед, н_ назад проїхати було неможливо.

Велику роль в_д_грало матер_альне стимулювання моджахед_в. Їм платили за трофейну зброю, вбитого оф_цера, п_дбиту техн_ку. Солдатам же ДРА н_чого не платили. Вони повинн_ були воювати за _дею.

У полон моджахеди дуже р_дко здавалися. В_дходячи, не лишали н_ своїх убитих, н_ поранених. Зокрема я такого не бачив. Найзатят_ш_ були пакистанц_, вбран_ в чорний одяг. _з ними я не зустр_чався, а от колеги розпов_дали. Це були люди _з племен народност_ пушту, частина з яких мешкає в Афган_стан_, а _нша частина в Пакистан_. Ц_ пакистанц_ були найсм_лив_шими, найжорсток_шими.

- Афган_стан сьогодн_ - одна з найб_дн_ших країн. Якою ви її бачили вже б_льш н_ж двадцять рок_в тому?

- Дуже б_дною. Деяк_ наш_ оф_цери, коли не перебували на бойових операц_ях, жили у стандартн_й панельн_й п'ятиповерх_вц_, вх_д до якої охороняли солдати арм_ї ДРА. Поряд знаходився майданчик _з контейнерами на см_ття, б_ля якого пост_йно чергували д_ти, що розбирали весь непотр_б - скло, пап_р тощо, а недоїдки з'їдали. За два роки перебування в Афган_стан_ я жодного разу не бачив, щоб _з того майданчика вивозили см_ття - його розбирали. Тепер ц_ спогади викликають у мене неприємн_ асоц_ац_ї: адже под_бне зараз в_дбувається _ у нас.

- За участь у багатьох бойових операц_ях ви отримали дек_лька державних нагород...

- Двадцять другого лютого 1981 року мене нагородили афганським орденом Червоного прапора. Згодом отримав аналог_чний радянський орден. Був представлений до звання Героя Радянського Союзу. Та десь у штабах те представлення або поклали п_д сукно, або ж _з якоїсь _ншої причини йому не дали ходу.

Та не наст_льки це важливо для мене зараз. Минуло ж бо в_д того часу чимало рок_в. Важливо, щоб пам'ятали _ шанували радянських солдат_в _ оф_цер_в, як_ виконували в Афган_стан_ св_й в_йськовий обов'язок, хоч це й не зовс_м наша була в_йна. Вона має навчити сучасних пол_тик_в приймати в_дпов_дальн_ р_шення, лише дуже добре проанал_зувавши можлив_ насл_дки.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!