_СТОР_Я


НЕМИРНИЙ АТОМ

Юр_й Л_СНИЧЕНКО, Vechirka.com.ua
18.11.2005, 14:36

Упродовж к_лькох десятил_ть м_ж СРСР та США тривало ядерне протиборство. _ з одного, _ з _ншого боку в ньому брали участь тисяч_ в_йськових _ науковц_в. Серед нас - к_ровоградц_в - живуть люди, як_ обслуговували ядерн_ боєзаряди _ були зад_ян_ у випробуваннях ядерної зброї. Саме про її випробування _ йшлося у розмов_ нашого кореспондента з Миколою Назаренком, який тривалий час працював на Семипалатинському ядерному пол_гон_.

- Що це за пол_гон, де ви служили, _ як зд_йснювалися на ньому випробування ядерної зброї?

- Другий державний ядерний пол_гон, на якому мен_ довелося служити _з 1980 по 1992 р_к, мав розм_р близько ста на сто квадратних к_лометр_в. На ньому було три точки для ядерних випробувань. Одна з них - у горах Дегелен.

Перед зд_йсненням вибуху пробивали штольню довжиною з к_лометр. Туди закладали заряд. Пот_м штольню заповнювали грав_єм, цементом, п_сля чого зд_йснювався п_дрив в_д дизельної електростанц_ї. Якщо не траплялося н_яких позаштатних ситуац_й, то через добу ми зн_мали розставлен_ перед тим прилади для ф_ксування даних про вибух _ передавали їх науковцям, як_ опрацьовували т_ дан_.

- Ви були учасником лише п_дземних вибух_в чи й _нших?

- На Семипалатинському пол_гон_ _з 1963 року проводилися лише п_дземн_ ядерн_ випробування. Того року було прийнято М_жнародну конвенц_ю про заборону випробування ядерної зброї у пов_тр_, на земл_ _ п_д водою. На територ_ї пол_гону _ через двадцять рок_в можна було бачити вирви п_сля наземних випробувань, у як_ пом_стився б п'ятиповерховий будинок. Рад_ац_ї довкола вже не було, а от на глибин_ ш_стдесяти сантиметр_в ще залишалася.

Майданчики для випробувань розташовувалися за 90-130 к_лометр_в в_д Курчатова - нашого науково-в_йськового м_стечка - _ приблизно за ст_льки ж к_лометр_в в_д Семипалатинська, до якого загалом в_д пол_гону в_дстань сягала близько двохсот ш_стдесяти к_лометр_в.

- Чи зад_ювали п_д час наземних випробувань атомної зброї на Семипалатинському пол_гон_ особовий склад?

- До заборони ядерних наземних, пов_тряних _ п_дводних випробувань на Другому державному пол_гон_ проводилися наземн_ вибухи, п_д час яких навколо їх еп_центру розм_щували в_йськову техн_ку, куди пом_щали тварин. Робили це для того, щоб з'ясувати, який вплив матимуть на них насл_дки вибуху. Випробувань _з особовим складом на Семипалатинському пол_гон_ не проводили. За деякими джерелами, особовий склад у танках та _нших бойових машинах було зад_яно п_д час навчання _з застосуванням ядерної зброї у Тоцьких таборах (Рос_я) у 1953 роц_. Це було зроблено з метою вивчення насл_дк_в застосування ядерної зброї для людей, про що на той час майже н_чого не знали. У к_нц_ сорокових рок_в, коли зд_йснили перший атомний вибух, сам Курчатов - розробник ядерної бомби - у танку з нав_шаними на нього свинцевими плитами д_ставався в еп_центр вибуху, щоб досл_дити ефект в_д вибуху.

- Окр_м Семипалатинського пол_гону, ще десь випробували атомну зброю?

- На Нов_й Земл_. Але там застосували б_льш потужн_ заряди. Саме на Нов_й Земл_ випробували п'ятдесятимегатонну ядерну бомбу, яку Хрущов назвав "кузьк_ною мат_р'ю". Це була на той час - у п'ятдесят_ роки минулого стол_ття - наймогутн_ша зброя на планет_.

- П_д час вашої служби зд_йснювалися т_льки ядерн_ вибухи?

- Випробували _ водневу зброю, _ лазерну. Але цим займалися _нш_ люди.

- Тобто лазерна зброя - не вигадка Гол_вуду?

- Це ц_лком реальна зброя, яка пройшла етап випробування _ знаходиться на озброєнн_ у арм_й певних країн.

- У к_нц_ в_с_мдесятих рок_в минулого стол_ття внасл_док оголошеної Горбачовим <перебудови> настав к_нець холодної в_йни. Яким чином це позначилося на випробуваннях ядерної зброї?

- 1988 року на пол_гон приїздили американц_ з_ своєю техн_кою _ зд_йснювали власн_ випробування. Те ж робили в Невад_ радянськ_ фах_вц_. У к_нц_ в_с_мдесятих приїздило багато делегац_й. Набував поширення рух за заборону ядерної зброї. У Семипалатинську його очолював казахський письменник Алжес Сулейменов.

- Наск_льки захищеними були ви _ ваш_ колеги по служб_ п_д час випробувань?

- П_д час вибух_в ми знаходилися за к_лометр, а то й ближче в_д штольн_. Вибух спричиняв коливання, под_бн_ до землетрусу. Коли це в_дбувалося в горах, то з них п_д_ймалася, а пот_м ос_дала шапка пилу. Якщо все проходило без ускладнень, без н_яких прорив_в, то ми пот_м готувалися до зн_мання через добу установлених перед вибухом прилад_в. _снував пункт для спецобробки одягу, техн_ки, зокрема л_так_в _ гел_коптер_в, як_ використовували для вим_рювання р_вня рад_ац_ї. На пункт_ спецобробки за необх_дност_ можна було помити й дезактивувати особовий склад.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!