МЕНЮ


7 травень 2021 - 16:06

Тепер вони не безвісти зниклі


Нещодавно в селищі Новому на обеліску Слави, що стоїть над братською могилою загиблих і померлих під час визволення Кіровограда у Другу світову війну, замінено пам’ятну дошку з іменами й прізвищами семи воїнів на дошку, де вказано імена та прізвища 59 полеглих під час Кіровоградської наступальної операції.

На попередній меморіальній дошці російською мовою було вказано імена семи загиблих воїнів («Рядовой Зверев Ф. И., гвардии сержант Карасов А. И., рядовой Кузьмин М. Ф., гвардии рядовой Наводничий А. В., гвардии лейтенант Смоленский М. Ф., гвардии рядовой Чапа П. А., гвардии капитан Шапошников В. А.») та сказано про 41 невідомого похованого там воїна, які полягли на території донедавна Новенської селищної ради (тепер – Новенський старостинський округ Кропивницької територіальної громади) під час Кіровоградської наступальної операції (5 – 16 січня 1944 року). У військових документах про втрати радянських військ цю територію іменовано як «залізничний роз’їзд Лелеківка», «колгосп ЛТК» і не встановлений документально радгосп «Лаврентіївський» (імовірно, це радгосп імені Кірова між нинішніми селищем Новим та селом Обознівкою).

Історик і письменник член Національної спілки краєзнавців України кропивничанин Василь Даценко (лауреат обласної краєзнавчої премії ім. В. М. Ястребова, автор багатьох статей на тему збереження історичної пам’яті про трагічні події Другої світової війні в центрі України) дослідив архівні й інші матеріали, аби встановити прізвища донедавна не відомих бійців з братської могили в селищі Новому. Проаналізувавши доступні архівні документи узагальненого електронного банку даних Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації та опрацювавши інші джерела, Василь Даценко узнав про конкретні втрати радянських військових частин, що вели бої в районі залізничної станції Лелеківка під час наступального бою 7 – 8 січня 1944 року та оборонних боїв 10 – 16 січня 1944 року. Крім того, з’ясував, що на залізничному роз’їзді Лелеківка дислокувалися 12-й та 481-й окремі медико-санітарні батальйони (ОМСБ), померлих у яких ховали поруч з медсанбатами. Василь Всеволодович дізнався, що в новенській братській могилі навіки спочили 59 воїнів, імена яких тепер стали відомими [докладно читайте про це у «Вечірній газеті» № 9 від 6 березня 2020 року в публікації «Повернені з небуття» (електронна адреса http://www.vechirka.com.ua/povernen-z-nebuttya) та № 18 від 8 травня 2020 року «Невідомі стали відомими» (електронна адреса http://www.vechirka.com.ua/nev-dom-stali-v-domimi)] і які тепер викарбувано на новій пам’ятній дошці на обеліску Слави.

Ініціювала це дослідження й виготовлення нової меморіальної дошки на обеліску Слави з іменами похованих під ним почесний житель селища Нового, що багато років займала керівні посади в царині культури Кіровоградської області, Віра Махоріна. Допомагали ж їй у цій справі колишня секретар Новенської селищної ради Ірина Огаль, учителька української мови та літератури ЗОШ II – III ступенів № 10 Валентина Самонова, завідувачка бібліотеки-філії № 17 міської централізованої бібліотечної системи міста Кропивницького Катерина Салтан. Депутат Кропивницької міської ради Олександр Цертій допоміг дослідникам виготовити меморіальну дошку з даними про 59 загиблих під час Кіровоградської наступальної операції і похованих у братській могилі на території нинішнього селища Нового. Урочисте відкриття нової пам’ятної дошки (з дотриманням усіх антиковідних заходів) відбудеться дев’ятого травня – у День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Юрій ЛІСНИЧЕНКОДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.42796 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua