МЕНЮ


14 травень 2021 - 08:44

Вирок – дочка ворога народу
16 травня Україна вшановуватиме тих, хто пережив тортури в системі комуністичного ГУЛАГу. Не кожна людина здатна була витримати те, про що розповідали репресовані та політв’язні. Особливо це стосувалося заарештованих жінок.

Хочу розповісти про долю члена міського товариства політв’язнів і репресованих вже покійної Євдокії Прокопівни Шафаренко (на фото). Вона народилася 1914 року в селі Велика Северинка Кіровоградського (нині – Кропивницького) району. Євдокія Прокопівна двічі безпідставно відбула покарання в концтаборах – з 1932 по 1940 роки та з 1944 по 1955 роки за політичною статтею як донька куркуля. Під час окупації працювала в колгоспі (громадському дворі), які гітлерівці не ліквідували, а використовували для своїх потреб. Рішенням зборів Шафаренкам дозволили жити у трьох кімнатах їхньої хати, де також розміщувалася колгоспна контора. Після визволення Кіровограда Євдокію Прокопівну знову заарештували. Коли зачитали вирок – 17 років позбавлення волі та 5 років поселення, вона впала на коліна і просила для себе розстріл. Але це прохання не взяли до уваги.

Знам’янські слідчі хотіли дізнатися у неї, де переховується її батько. Молоду жінку страшенно били, в тому числі й по голові. Після тортур вона втрачала пам'ять і не могла пригадати ні прізвища, ні імені батька.

Таким чином Євдокія Прокопівна, «дочка ворогу народу», потрапила на колимські лісозаготівлі. Якось на Колимі її побив наглядач Зінов’єв за те, що вона носила дрова у свій барак, коли той спав. Після того побиття жінка не могла два тижні ходити. А ще жінок та дівчат з метою «психологічного впливу» часто приводили на допит голими, глузували з них і ображали. Якщо це не давало потрібного ефекту, то жертву ще й ґвалтували присутні під час допиту. Не кожна людина була здатна витримати таке. Багато хто накладав на себе руки.

Отака історія однієї із тих мільйонів, хто пройшов знущання комуністичних виродків із системи ГУЛАГу. Тому гасло: «Ніколи знову!» можна повною мірою застосувати і до періоду існування людиноненависницької комуністичної радянської системи.

Надія ТИХОНОВИЧ,
голова Кропивницького міського
товариства політв’язнів і репресованихПодписиДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.41353 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua