МЕНЮ


5 квiтень 2021 - 17:23

Водотарифна круговерть


22 березня 2021 року в Києві відбувся «круглий стіл», організований Українською асоціацією підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» «Цінність води та її ціна», присвячений Всесвітньому дню води.

Це та сама асоціація, яка не так давно «спрогнозувала» різке зростання вартості електроенергії і на цій підставі намагалась значно підвищити тарифи на воду. Благо, тоді НКРЕКП заблокувала таку безпідставну ініціативу. Різкого підвищення вартості електроенергії не відбулось. Зрозуміло, що коло учасників «круглого столу» в основному складалось з представників цієї асоціації. Можливо, тому майже всі учасники звертали увагу не стільки на цінність води, скільки на її ціну.

Найбільше здивував виступ представниці державного органу – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Ольги Бабій. До речі, її участь у заході не було анонсовано. Мою увагу, перш за все, привернула її теза, що в Україні вода коштує менше двох відсотків від середньозагальних витрат домогосподарств, у той час, як у Європі – у два рази вище. Роботу водоканалів недооцінюють, слід хоча б скоригувати цю сферу щодо обсягу інвестицій, заявила чиновниця.

Слід зазначити, що НКРЕКП є центральним органом виконавчої влади, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання, в т. ч. у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Саме йому надано право встановлювати розмір тарифів на такі послуги ліцензіатів. Тож із заяви представниці цього органу випливає, що НКРЕКП змінила пріоритети. Замість встановлення економічно обґрунтованих тарифів метою стає «наздогнати» Європу по середньозагальних витратах домогосподарств на воду. Причому це здійснюється вже два роки поспіль.

Так, на 2020 рік ОКВП «Дніпро - Кіровоград» розрахувало тариф 37,47 грн/м3 але НКРЕКП встановило 37,62 грн/м3. Однак тариф-2020 мав бути значно вищим, якби не вимушене внесення НКРЕКП змін у зв’язку з порушенням підприємством ліцензійних умов та невиконання Інвестиційних програм 2018 року шляхом коригування тарифів у бік зменшення на загальну суму понад 48 млн. грн. Проте замість наданого підприємством розрахунку тарифу на 2021 рік у 37,61 грн/м3 (на копійку менше від попереднього) НКРЕКП встановила 44,496 грн/м3. Зростання фактичних розмірів тарифів відбулось за рахунок збільшення НКРЕКП деяких планових витрат, наданих підприємством у своїх розрахунках. Приміром, у своїх розрахунках тарифів-2021 воно визначило планові витрати на електроенергію у понад 75 млн. грн, а НКРЕКП збільшило їх до 134 млн. грн (можливо, після консультацій з Ринатом Леонідовичем). Таким же чином збільшено деякі інші планові витрати підприємства на 2021 рік. Саме тому прибуток підприємства на поточний рік може зрости із 40,5 до 69,3 млн. грн. Запланована загальна вартість централізованого водопостачання та водовідведення з 418,5 повинна зрости до 581,2 млн. грн (на 28%). Треба також мати на увазі, що сам ліцензіат під час формування тарифів вже закладає дещо завищені деякі планові показники, про що я вже писав раніше. Як кінцевий результат, зараз маємо тариф 45,5 грн за куб води.

Висновок напрошується сам собою: тарифи, розраховані ОКВП «Дніпро – Кіровоград» на 2022 рік, якими б вони не були, НКРЕКП все одно «наблизить до європейських». З огляду на «європейський орієнтир» НКРЕКП та враховуючи досвід останніх років, беру на себе сміливість сценариста-провісника процесу формування та встановлення тарифів ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на наступний 2022 рік.

Перша серія. До 1 червня 2021 року, відповідно до Порядку формування тарифів, затвердженого постановою НКРЕКП від 10.03.2016 №302, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» має подати НКРЕКП заяву з відповідними розрахунками нових тарифів на 2022 рік. Впевнено можна стверджувати, що саме зараз процес формування таких тарифів вже у повному розпалі, саме зараз відбувається «чаклунство» над плановими показниками у розрахунках тарифів-2022.

Десь наприкінці травня на сайті ОКВП «Дніпро – Кіровоград» буде розміщено повідомлення про необхідність встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2022 рік, а в ньому буде структура майбутніх тарифів – півтора десятка ніяк не пояснених споживачеві показників витрат у тисячі гривень. З них зрозумілий лише один показник – розмір розрахованого тарифу. Тут слід зауважити, що структура встановлених тарифів, яку оприлюднює НКРЕКП, має значно ширшу форму, бо планові показники викладено докладніше (до півсотні позицій, в т. ч., частка вартості в 1 м3 води), а тому, більш-менш зрозуміло, скільки коштів і на що витрачається виконавцем. То чому ж ОКВП не надає нам структуру тарифів за такою формою? У повідомлені також буде розміщено інформацію про час, місце і формат (онлайн) проведення відкритого обговорення необхідності встановлення цих тарифів, а також адреса і термін до якого будуть прийматися зауваження і пропозиції.

Зверніть увагу, перш за все, на предмет обговорення. Це ті самі кілька основних показників витрат виконавця, які він виклав у структурі тарифів. За відсутності повної картини розрахунків тарифів, навіть двічі заслужений економіст не спроможний визначити необхідність їх встановлення (підвищення). По-друге, обговорення необхідності встановлення тарифів буде проводитись вже ПІСЛЯ відправлення заяви з розрахунками тарифів НКРЕКП до 1 червня. Та навіть якщо комусь вдасться вчасно подати свої зауваження чи пропозиції, вони все одно залишаться поза увагою. Тим самим ваша думка як споживача повністю нівелюється. Така система, встановлена самою НКРЕКП, а наше обласне комунальне підприємство її тільки «вдосконалює».

Після цього відбувається те, що чомусь називають ВІДКРИТИМ обговоренням НЕОБХІДНОСТІ встановлення тарифів централізованого водопостачання та водовідведення. Читачу, скоріш за все, відомий цей процес, який більше нагадує постановочне дійство і мало чого спільного має з його назвою. Таким чином, за відсутності засобів будь-якого впливу громадськості на вирішення даної проблеми і, відповідно, майже повного ігнорування нею цього заходу обговорення перетворюються на формальний акт задля штампування протоколу як додатка до заяви про нові тарифи. Шлях для нових, підвищених, тарифів стає відкритим.

Далі ще цікавіше. Проект рішення НКРЕКП з питання встановлення тарифів розміщується на сайті Комісії (згадайте, коли ви востаннє туди заходили) не пізніш як за десять днів до дати проведення обговорення. А за два дні до обговорення (раніше було 10, спробуй спіймати) ОКВП на своєму сайті має розмістити… адресу приміщення, в якому буде проведено відкрите обговорення проекту рішення. Підкреслюю, не дату і час проведення заходу, а лише адресу. Нема сенсу описувати цю процедуру, бо вона дуже схожа на згадану вище. Різниця лише в тім, що ведуть його, зокрема у Кропивницькому, чомусь одночасно дві особи: представник НКРЕКП в області та генеральний директор підприємства.

Далі – за сценарієм. Після оприлюднення тарифів централізованого водопостачання та водовідведення на 2022 рік (мій прогноз – не менше 55 грн/м3) гарантую шквал обурень в соцмережах:

- Неподобство!!!

- Наша вода вже золота?!

- А де ж підвищення якості води?

- Та коли ви вже нажеретесь?! і т. ін.

Деякі громадські ради теж намагатимуться внести свої «п’ять копійок» і навіть зроблять спроби суворо … обговорити цю проблему, затаврувати ганьбою... Але незабаром все це вщухне. Не слід дивуватись, якщо протягом року з’явиться заява з новими розрахунками ОКВП «Дніпро – Кіровоград» до НКРЕКП на ще одне підвищення тарифів, необхідність якої за тим же сценарієм буде підтверджено протоколом такого ж, дуже відкритого, обговорення. Цілком передбачуване також виділення з обласного або й місцевих (малоймовірно) бюджетів постійно збитковому підприємству чергових багатомільйонних «вливань» за першим же зверненням пана Ілика, а може, і неодноразових. Все, як завжди.

ЗАВІСА!

Друга серія. До 1 червня 2022 року, відповідно до Порядку формування… (див. вище, тільки цифри вже будуть дещо іншими).

Леонід БОБРОВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37977 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua